O groomingu govorimo, kadar nekdo s teboj zgradi spletno ali pa resnično zvezo in te v odnosu skuša preslepiti oz. prisiliti v določeno seksualno dejanje, kot je npr. deljenje videoposnetka ali fotografije s spolno vsebino. Oseba bo s teboj želela vzpostaviti pogovor, ki bo sprva deloval povsem nedolžen in bo želel pridobiti tvoje zaupanje. Nato pa bo prešel na temo s spolno vsebino, začel ti bo pošiljati svoje gole fotografije ali pa videoposnetke, morda pa bo želel, da se ti pokaže tudi preko spletne kamere. Osebe, ki bodo s teboj želele vzpostaviti takšen pogovor, se zelo dobro pretvarjajo. Uporabljajo iste spletne strani, aplikacije in igre kot ti. Želele te bodo čim bolje spoznati, da bi lahko s teboj zgradile odnos.
Doživljaš grooming?
Kaj je grooming?
Kaj počne groomer?
- Pošiljal ti bo veliko sporočil preko različnih družbenih omrežij. Pogovor bo najprej skušal vzpostaviti na družbenem omrežju ali pa v klepetalnici.
- Večkrat ti bo rekel, da je vajin pogovor in odnos skrivnost. Skušal te bo prepričati, da je on edina oseba, ki mu lahko zaupaš.
- Želel se bo prepričati, kdo poleg tebe še uporablja tvoj računalnik, telefon ali tablični računalnik, saj si ne želi, da bi ga pri njegovem dejanju ujeli tvoji starši ali skrbniki.
- Postavljal ti bo vprašanja s spolno vsebino, ki se bodo nanašala na tvoj izgled in telo.
- Začel te bo spraševati o osebnih podatkih, domačem naslovu, katero šolo obiskuješ in podobno.
- Začel te bo izsiljevati za fotografije ali videoposnetke s spolno vsebino z izgovorom, da bo jezen ali žalosten, če tega ne boš poslal. Nato pa bo nadaljeval z izsiljevanjem, saj želi dobiti čim več tvojih fotografij ali videoposnetkov.
Nekatere odrasle osebe zakrijejo svojo identiteto in se izdajajo za tvoje vrstnike ter uporabljajo splet z namenom, da bi te lahko preslepili, prisili ali prepričali v to, da bi jim poslal svoje gole fotografije ali videoposnetke. Ni pa rečeno, da se bo grooming začel ravno na spletu. Groomerja lahko spoznaš tudi v realnem svetu. So prijazni, ti namenjajo pozornost, ti kupujejo darila in te peljejo na izlet. In ko jim začneš zaupati, bodo tvoje zaupanje izkoristili in ga zlorabili, njihov odnos do tebe pa bo prerastel v seksualno dejanje. Kasneje ti lahko grozijo z nasiljem ali pa ti kupujejo materialne stvari z namenom, da o tem odnosu ne bi spregovoril z drugo odraslo osebo ali policijo. Nekateri otroci, ki so žrtve groominga, hkrati postanejo še žrtve spolnih zlorab, izkoriščanja ali trgovine z ljudmi.
Kako lahko preprečiš grooming?
-
Na družbenih omrežjih in v spletnih klepetalnicah se ne pogovarjaj z neznanimi osebami.
-
Za prijatelje na družbenih omrežjih sprejemaj le osebe, ki jih poznaš in se z njimi tudi dobro razumeš.
-
Svojih podatkov, kot so naslov, telefonska številka ali spletni naslov, ne izdajaj na spletu.
-
Nadlegovalca blokiraj na spletnih profilih.
-
Nadlegovalca na spletnih profilih lahko prijaviš.
-
Naredi sliko zaslona in jo shrani, saj ti bo v pomoč pri prijavi ali pri iskanju pomoči.
-
Povej v šoli učiteljem ali pa strokovnim delavcem.
-
Povej staršem in skupaj poiščite strokovnega delavca na šoli.
-
Svojo stisko zaupaj prijatelju, ki mu zaupaš.
-
Obvesti policijo na 113 ali na anonimni telefon 080 12 00 oz. Oddaj anonimno e-prijavo, kjer ti ni potrebno razkriti svojega imena.