Nasilje v družini je vsaka uporaba fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana proti drugemu družinskemu članu ali zanemarjanje drugega družinskega člana ne glede na starost, spol ali druge osebne okoliščine. Med žrtvami so najpogosteje ženske, starejši in otroci oziroma mladi. Družinsko nasilje največkrat ni enkraten dogodek, temveč traja dlje časa in običajno sledi dinamiki in krogu nasilja. Zate kot otroka/mladostnika velja, da si žrtev nasilja tudi v primeru, če si zgolj prisoten pri izvajanju nasilja nad drugimi družinskimi člani ali živiš v okolju, kjer se izvaja nasilje. Za nasilje nisi nikoli odgovoren ti!
Nasilje nad otroki je ena najbolj grobih kršitev otrokovih pravic. Pomembno je vedeti, da ima lahko pri visoki stopnji agresivnosti, že eno izkustvo enako usodne posledice zate, kot če se večkrat ponavlja. Pri manj hudem nasilju pa je prizadetost otroka tem večja, čim večkrat se ponavlja in čim dlje traja. Vsi otroci, ki ste žrtve nasilja, utrpite dolgoročne negativne vedenjske in zdravstvene težave zaradi izpostavljenosti nasilju v družini.
Otroci in mladi morate biti zaščiteni pred zlorabo, nasiljem in zanemarjanjem. Pomembno je, da otroci/mladostniki nasilje prepoznate in nemudoma poiščete pomoč.